Włoskie seriale online, które warto zobaczyć – TOP 5

wloskie seriale canva

Chcielibyście nauczyć się języka włoskiego, ale zbytnio się nie namęczyć? Nie dostaniecie ode mnie złotej rady jak to zrobić, ale znajdziecie tutaj 5 dobrych, w moim odczuciu, pomysłów na spędzenie wolnego czasu, dobrze się bawiąc, nie czytając, a oglądając i przy okazji ucząc się języka włoskiego przy okazji.

A wszystko dlatego, że uwielbiam filmy, zarówno te lekkie, być może dla niektórych banalne i rzadko ambitne, ale które wpływają pozytywnie na mój nastrój, jak i te, po obejrzeniu których człowiek na moment zastyga sam ze swoimi myślami. Mam z nimi jak z książkami, szukam w nich historii, innego, drugiego życia, które poniekąd oglądając mogę przeżywać jak gdybym brała w nim aktywny udział. To co w tle też nie pozostaje bez znaczenia. Ile już miast na całym świecie udało mi się odwiedzić dzięki nim?

Też tak macie, że oglądając filmy, zwłaszcza te ulubione, za kolejnym już razem, przyglądacie się uważniej wtedy okolicy, w której są nagrywane dane sceny? Dzięki temu nie tylko wiem, jak dane miejsce wygląda, oczywiście z pewną dozą przymrużenia oka, zwłaszcza gdy widzę, że przyjęcie w którymś to już filmie zostało nagrane w po raz kolejny w tej samej willi lub apartamencie i nie wysilono się zbytnio, by chociaż poprzesuwać detale. Ale miasta tak, zachwycają mnie niezmiennie, widziane co rusz to z innej strony. W ilu to włoskich miejscach zakochaliście się właśnie dzięki filmom? No i, last but not least, dialogi. Czasami cytaty są jak perełki, warto je zapamiętać.

Dlatego właśnie nie ma chyba dla mnie lepszego, a z pewnością przyjemniejszego, no, może poza podróżami, sposobu na naukę języka, niż oglądanie filmów i seriali. Właśnie, o tych ostatnich dzisiaj będzie mowa. Seriale mają o tyle przewagę nad filmami, że poszczególne odcinki są krótsze, więc można aktywniej i uważniej oglądać, by wyciągnąć z nich coś dla siebie pod kątem języka i nie tylko. Chcę dzisiaj podzielić się z Wami kilkoma włoskimi serialami, których oglądanie sprawiało mi przyjemność, a językowo, choć subiektywnie, jak najbardziej stają na wysokości zadania, chociaż bez obecności dialektów, a co za tym idzie pewnej dozy trudności, się nie obejdzie, ale w końcu to włoskie seriale przecież. No i są dostępne online. Gotowi?

„1992”

Mój numer jeden równorzędnie z „Gomorrą”.  Serial, 10-odcinkowy, wyprodukowany przez Sky o Tangentopoli i śledztwie prokuratora Antonia Di Pietro z 1992 zwanym „Mani pulite” (czyste ręce), które to pokazało światu jak skorumpowane były w tym okresie Włochy na szczytach władzy oraz jak wyglądała siatka powiązań polityków i biznesmenów. Został zaprezentowany na Berlinale i bardzo dobrze przyjęty.

Trudno dostępny online, ale… tutaj i tutaj znajdziecie w wersji włoskiej z angielskimi napisami.

„LA GOMORRA”

„Ci sono i luoghi dove il male ha un nome antico come la Bibbia: Gomorra. Il male è tra noi” (…)

Dla wymagających, dużo dialektu neapolitańskiego, w samej wersji włoskiej pojawiały się napisy po włosku, co potwierdza, że nie jest to język najłatwiejszy w odbiorze, nawet dla Włocha. Zdecydowanie polecam, zwłaszcza tym, których rozczarował film, tutaj z pewnością nie poczują się zawiedzeni.

Na kinoman.tv, można wybrać wersję z polskimi napisami, dla ułatwienia.

„FUORICLASSE”

Zabawna historia o nauczycielce Isie Passamagli, granej przez charakterystyczną Luciane Littizzetto i jej perypetiach zawodowych i prywatnych, które nieprzerwanie się przeplatają. Historie z życia wzięte, postaci wiele i w różnym wieku, więc słownictwo też jak najbardziej praktyczne. Jak dotąd 3 sezony, które znajdziecie na Rai, ale też na You Tube, tutaj.

Serial, które idealnie sprawdza się podczas lekcji włoskiego, na wiele sposobów.

„LA DAMA VELATA”

„Dama w czarnym welonie” czyli serial kostiumowy, a więc zachwycające stroje, wciągające intrygi, piękne krajobrazy i muzyka. Zapadająca w pamięć gra m.in. Miriam Leone, Lino Guanciale i Lucrezia Lante. Do obejrzenia po włosku na stronie RAI lub z polskim lektorem tutaj.

„IL COMMISSARIO MONTALBANO”

Nie mogło go zabraknąć. Od 1999 serial jest obecny w telewizji włoskiej i niezmiennie popularny podobnie jak Don Matteo ( pierwowzór naszego „Ojca Mateusza”, też zresztą niesamowicie popularny we Włoszech). To serial, który ogląda się z przyjemnością i momentami lekkim przymrużeniem oka. Luca Zingaretti wynurzający się z wody, boski niczym Mitch Buchannon  😎

Do obejrzenia w wersji włoskiej tutaj.

Ponadto, jeśli włoskie seriale nie do końca Wam odpowiadają polecam oglądanie innych, ale z włoskim dubbingiem. Dla mnie osobiście czasami trudne do zdzierżenia, ale w ramach nauki języka od czasu do czasu, czemu nie?

*Nie wiem jak z legalnością znalezionych przez mnie źródeł. Korzystacie na własną odpowiedzialność.

A Wy jakie włoskie seriale oglądaliście i polecacie? Lubicie taką formę nauki języka?

***

80blogow_logoWięcej o serialach innych Państw znajdziecie poniżej,
na zaprzyjaźnionych blogach z akcji
„W 80 blogów dookoła świata”,
w której brałam udział przy okazji tego wpisu.

Divertitevi i nie zapomnijcie pozostawić coś po sobie.

AUSTRIA

Viennese breakfast – Seriale kryminalne rodem z Austrii

CHINY

Biały Mały Tajfun – Chińskie seriale 

FINLANDIA

Suomika – Ucz się języka fińskiego przez oglądanie seriali

FRANCJA

Francuskie i inne notatki Niki – “Panie na Mogadorze” – pierwszy obejrzany serial francuski

Français mon amour – Francuskie seriale

GRUZJA

Gruzja okiem nieobiektywnym – Tiflisi-serial o Gruzinach dla Gruzinów

KIRGISTAN

O języku kirgiskim po polsku – Akademik, czyli blaski i cienie studenckiego życia w Biszkeku

Enesaj.pl – Wywiad z kirgiskim aktorem Nurbekiem Sawitachunowem

NIEMCY

Językowy Precel – Najlepsze niemieckie seriale

STANY ZJEDNOCZONE

Angielski C2 – Sheldon i seks

Specyfika języka – Serial z idiomem: Gotowe na wszystko

Język angielski dla każdego – Amerykańskie seriale godne polecenia

TANZANIA/KENIA

Suahili online – Co się ogląda w Kenii i Tanzanii

TURCJA

Turcja okiem nieobiektywnym – Fenomen tureckiego serialu

WŁOCHY

CiekawAOSTA – Pericolo verticale – serial o Alpejskim Pogotowiu Ratunkowym

Studia, parla, ama – Seriale, czyli prawdziwy ojciec Mateusz

Czytaj dalej...